Skip to content
Freedom
Navbar
Calendar
Rosters
Scores and Standings
Today
February 2020
March 2023
April 2023
May 2023
June 2023
July 2023
August 2023
September 2023
October 2023
November 2023
December 2023
January 2024
February 2024
March 2024
April 2024
May 2024
June 2024
July 2024
August 2024
September 2024
October 2024
November 2024
December 2024
January 2025
February 2025
March 2025
Week
Month
Color Key:
Home
Away
Sunday
Monday
Tuesday
Wednesday
Thursday
Friday
Saturday
26
27
28
29
30
31
1
Honors Band
@
Multiple Location
Honors Festival - Conference Event Christy Delany
6:00am
Wrestling: JV2
@Sturgeon Bay High School
HS Gym
7:00am - 7:00pm
Honors Band & Choir
@Lecture Hall
Casey Parker
8:15am - 6:30pm
Ski & Snowboard Club
Nordic Mountain (Make up date if needed) Mike Coenen 920-851-2259
9:00am
Wrestling: MS
@Neenah High School
10:00am
Wrestling: V
@Pulaski High School
Fieldhouse All
Weigh ins at 8:30 am. Coaches' Meeting at 9 am. First Match is at 10 am.
2
10:00am - 3:00pm
Cheer
@Fieldhouse
Cheer Local Showcase
10:00am - 11:30am
ES Dance Practice
@Green Gym
12:00pm - 1:00pm
2nd Grade BBB
@Green Gym
Mike Riska 2nd gr 5:5 practice
1:00pm - 2:30pm
7th Grade Girls Basketball Tourney
@Green Gym
Sharon Lillge 3:3 7th gr girls
2:30pm - 3:00pm
13U/14U Baseball
@Green Gym
Greg Shepard
4:00pm - 6:00pm
Var/JV/Fr GBB Practice
@Fieldhouse
5:30pm - 7:00pm
10U Softball practice
@Elementary Gym
6:00pm - 8:00pm
Var/JV/Fr BBB Practice
@Fieldhouse
3
2:00pm - 3:00pm
IEP Meeting
@HS Conference Room
Wendy Cropsey
2:30pm - 6:00pm
Adventures After School Program
@Elementary Cafeteria
3:00pm - 8:00pm
Forensics
@
Multiple Location
Conference meet
3:20pm - 5:20pm
Accurate Driving
@HS Room 217
Jane
3:30pm - 5:00pm
4GBB
@Elementary Gym
3:30pm - 5:00pm
7th Grade GBB Practice
@Green Gym
3:30pm - 5:00pm
MSMU
MS Choir Room 41
3:30pm - 5:30pm
MS Wrestling Practice
@Dome Gym
3:30pm - 8:00pm
Var/JV Wrestling Practice
@Wrestling Room
3:30pm - 5:30pm
Var/JV/Fr GBB Practice
@Fieldhouse
3:30pm - 5:30pm
Youth Cheer Practice
@Elementary Multi-Purpose
5:00pm - 6:30pm
6th Grade GBB Tourney Team
@Elementary Gym
5:00pm - 6:30pm
8th Grade GBB Practice
@Green Gym
5:30pm - 7:30pm
Cheer Practice
@Elementary Multi-Purpose
5:30pm - 7:30pm
Var/JV/Fr BBB Practice
@Fieldhouse
5:30pm - 8:00pm
Youth Wrestling Practice
@Dome Gym
6:30pm - 8:00pm
3BBB
@Elementary Gym
6:30pm - 8:00pm
3GBB
@Green Gym
7:30pm - 9:00pm
Alumni Basketball
@
Multiple Location
8:00pm - 9:00pm
Soccer Open Gym
@Green Gym
4
7:20am
Var/JV/Fr GBB Practice
@Fieldhouse
Shoot Around
2:30pm - 6:00pm
Adventures After School Program
@Elementary Cafeteria
3:15pm - 5:30pm
GRLS
@ES Room 022 Art Room
3:20pm - 5:20pm
Accurate Driving
@HS Room 217
Jane
3:25pm - 4:15pm
HS Collaborative Team Leaders
@HS Conference Room
3:30pm - 5:30pm
Cheer Practice
@Elementary Multi-Purpose
3:30pm - 5:00pm
MSMU
@Lecture Hall
3:30pm - 5:30pm
MS Wrestling Practice
@Dome Gym
3:30pm - 8:00pm
Var/JV Wrestling Practice
@Wrestling Room
3:30pm - 5:30pm
Var/JV/Fr BBB Practice
@Fieldhouse
4:15pm
Basketball: G/7th
@Freedom Elementary School
Elementary Gym
4:15pm
Wrestling: MS
@Freedom High School
Green Gym
5:15pm
Basketball: G/8th
@Freedom Elementary School
Elementary Gym
5:30pm - 7:00pm
4GBT
@Fieldhouse Court B
5:30pm - 7:00pm
8th Grade BBB tournament team
@Fieldhouse Court A
5:30pm - 8:00pm
MS Dance Practice
@Fieldhouse Court C
Katelyn Fuller
5:30pm - 8:00pm
Youth Wrestling Practice
@Dome Gym
5:45pm
Basketball: G/JV1
@Fox Valley Lutheran High School
Main Gym
6:30pm - 8:00pm
4-H Group
@MS/HS Cafeteria
6:45pm - 8:15pm
3GBB
@Elementary Gym
7:00pm - 8:30pm
5BBT
@Fieldhouse Court B
7:00pm - 8:30pm
6th Grade BBB Practice HOV
@Fieldhouse Court A
7:00pm
Basketball: G/V
@Fox Valley Lutheran High School
Main Gym
7:30pm - 8:00pm
13U/14U Baseball
@Green Gym
Greg Shepard
5
8:00am - 3:00pm
Peer Educators
@Lecture Hall
Jen VanderLoop
2:30pm - 6:00pm
Adventures After School Program
@Elementary Cafeteria
3:00pm - 4:00pm
IEP Meeting
@HS Conference Room
Dana REader
3:20pm - 5:20pm
Accurate Driving
@HS Room 217
Jane
3:30pm - 4:45pm
7th Grade GBB Practice
@Green Gym
3:30pm - 5:00pm
MSMU
@Lecture Hall
3:30pm - 5:30pm
MS Wrestling Practice
@Dome Gym
3:30pm - 8:00pm
Var/JV Wrestling Practice
@Wrestling Room
3:30pm - 5:00pm
Var/JV/Fr BBB Practice
@Fieldhouse
4:45pm - 6:00pm
8th Grade GBB Practice
@Green Gym
5:00pm - 6:30pm
Var/JV/Fr GBB Practice
@Fieldhouse
5:30pm - 8:00pm
Softball Open Gym
@Dome Gym
5:30pm - 7:00pm
Softball Open Pitching
@Elementary Multi-Purpose
6:00pm - 7:30pm
7th Grade BBB Tourney Team
@Green Gym
6:30pm - 8:00pm
3GBB
@Elementary Gym
7:00pm - 7:45pm
2nd Grade BBB
@Elementary Multi-Purpose
7:30pm - 9:00pm
Softball
@Freedom High School - Green Gym
David Cherney
6
7:15am - 7:45am
Var/JV/Fr BBB Practice
@Fieldhouse
8:00am - 3:00pm
MEET
@Board Room
2:30pm - 6:00pm
Adventures After School Program
@Elementary Cafeteria
3:00pm - 6:00pm
GRLS
@ES Room 022 Art Room
3:20pm - 5:20pm
Accurate Driving
@HS Room 217
Jane
3:30pm - 5:00pm
MSMU
@Lecture Hall
3:30pm - 5:30pm
MS Wrestling Practice
@Dome Gym
3:30pm - 8:00pm
Var/JV Wrestling Practice
@Wrestling Room
3:30pm - 5:30pm
Var/JV/Fr GBB Practice
@Fieldhouse
3:30pm - 5:30pm
Youth Cheer Practice
@Elementary Multi-Purpose
4:15pm
Basketball: G/7th
@Oconto Falls, WI
4:15pm
Wrestling: MS
@Wilson Middle School
5:00pm - 6:30pm
4GBB
@Elementary Gym
5:15pm
Basketball: G/8th
(Changed)
@Oconto Falls, WI
5:30pm - 7:00pm
4GBT
@Fieldhouse Court B
5:30pm - 7:00pm
6th Grade BBB Practice HOV
@Fieldhouse Court A
5:30pm - 8:30pm
Destination Imagination
@Lecture Hall
Jessica VandenHeuvel DI
5:30pm - 8:00pm
MS Dance Practice
@Fieldhouse Court C
Katelyn Fuller
5:30pm - 8:00pm
Youth Wrestling Practice
@Dome Gym
5:40pm
Basketball: B/JV2
@Little Chute High School
Intermediate/Middle/High School Complex - MS Gym
5:45pm
Basketball: B/JV1
@Little Chute High School
Intermediate/Middle/High School Complex - Fieldhouse - Main Court
6:00pm - 7:00pm
2nd Grade BBB
@Elementary Multi-Purpose
Brandy Vandenberg
6:30pm - 8:00pm
3BBB
@Elementary Gym
6:30pm - 8:00pm
7th Grade BBB Tourney Team
@Green Gym
7:00pm - 8:30pm
5BBT
@Fieldhouse Court B
7:00pm
Basketball: B/V
@Little Chute High School
8:00pm - 10:00pm
Community Group
@HS Room 190
8:00pm - 9:00pm
Soccer Open Gym
@Green Gym
7
7:20am
Var/JV/Fr GBB Practice
@Fieldhouse
Shoot Around
2:30pm - 6:00pm
Adventures After School Program
@Elementary Cafeteria
2:35pm - 3:15pm
Homecoming Pep Rally
@Fieldhouse
Crystal Ball
3:20pm - 5:20pm
Accurate Driving
@HS Room 217
Jane
3:30pm - 5:00pm
6th Grade GBB Tourney Team
@Green Gym
3:30pm - 5:00pm
MSMU
@Lecture Hall
3:30pm - 5:30pm
MS Wrestling Practice
@Dome Gym
3:30pm - 8:00pm
Var/JV Wrestling Practice
@Wrestling Room
3:30pm - 5:15pm
Var/JV/Fr BBB Practice
@Fieldhouse
4:00pm - 8:00pm
ES Sock Hop
@
Multiple Location
5:00pm - 6:30pm
8th Grade BBB tournament team
@Freedom High School - Green Gym
5:45pm
Basketball: G/JV1
@Freedom High School
Fieldhouse
7:00pm
Basketball: G/V
@Freedom High School
Fieldhouse
8
Forensics - Sub District
@Shiocton High School
TBD
Wrestling: MS
@Pulaski Community Middle School
7:00am - 3:20pm
Backcourt Club Tournament
@Green Gym
Jason Vosters
7:00am - 3:20pm
Backcourt Club Tournament
@Green Gym
Jason Vosters
7:00am - 8:00pm
Backcourt Club Tournament
@Fieldhouse
Jason Vosters
7:00am - 8:00pm
Backcourt Club Tournament
@Fieldhouse
Jason Vosters
2:00pm - 8:00pm
Backcourt Club Tournament
@Elementary Gym
Jason Vosters
2:00pm - 8:00pm
Backcourt Club Tournament
@Elementary Gym
Jason Vosters
7:00pm - 11:00pm
Crystal Ball
@Green Gym
9
7:00am - 2:00pm
Backcourt Club Tournament
(Changed)
@
Multiple Location
7:00am - 2:00pm
Backcourt Club Tournament
(Changed)
@Green Gym
8:30am - 9:30am
VDP
@Dome Gym
10:30am - 2:00pm
Cub
@Elementary Cafeteria
Blue and gold Banquet Brooke Brockman Event end time is now 2:00
3:00pm - 4:00pm
JV2 BOYS BASKETBALL PRACTICE
(Cancelled)
@Green Gym
Bob VanEpern
3:30pm - 5:00pm
ES Dance Practice
(Cancelled)
@Dome Gym
4:00pm - 6:00pm
11U Boys Baseball
(Cancelled)
@Green Gym
4:00pm - 6:00pm
Var/JV/Fr GBB Practice
(Cancelled)
@Fieldhouse
5:30pm - 7:00pm
10U Softball practice
(Cancelled)
@Elementary Gym
6:00pm - 8:00pm
13U/14U Baseball
(Cancelled)
@Green Gym
Greg Shepard
6:00pm - 8:00pm
Var/JV/Fr BBB Practice
(Cancelled)
@Fieldhouse
10
7:15am - 7:45am
Var/JV/Fr BBB Practice
@Fieldhouse
10:00am - 11:00am
7th Grade Awards
@Lecture Hall
Eric LeBrun
2:30pm - 6:00pm
Adventures After School Program
@Elementary Cafeteria
3:20pm - 5:20pm
Accurate Driving
@HS Room 217
Jane
3:30pm - 5:00pm
7th Grade GBB Practice
@Green Gym
3:30pm - 4:30pm
ACT Study Class
HS Classrooms
3:30pm - 4:30pm
Faculty Meeting
@MS/HS Library
3:30pm - 5:00pm
MSMU
@Lecture Hall
3:30pm - 5:30pm
MS Wrestling Practice
@Dome Gym
3:30pm - 8:00pm
Var/JV Wrestling Practice
@Wrestling Room
3:30pm - 5:15pm
Var/JV/Fr GBB Practice
@Fieldhouse
3:30pm - 5:30pm
Youth Cheer Practice
@Elementary Multi-Purpose
4:15pm
Wrestling: MS
@Winneconne Middle School
Gym
5:00pm - 6:30pm
6th Grade GBB Tourney Team
@Elementary Gym
5:30pm - 7:30pm
Cheer Practice
@Elementary Multi-Purpose
5:30pm - 8:00pm
Youth Wrestling Practice
@Dome Gym
5:40pm
Basketball: B/JV2
@Freedom High School
Green Gym
5:45pm
Basketball: B/JV1
@Freedom High School
Fieldhouse
6:00pm - 7:30pm
PAC
@Art Room 22/Elementary Cafeteria
6:30pm - 8:00pm
7th Grade BBB Tourney Team
@Elementary Gym
7:00pm
Basketball: B/V
@Freedom High School
Fieldhouse
7:30pm - 9:00pm
Alumni Basketball
@Green Gym
8:00pm - 9:00pm
Soccer Open Gym
@Dome Gym
11
7:20am
Var/JV/Fr GBB Practice
@Fieldhouse
Shoot Around
2:30pm - 6:00pm
Adventures After School Program
@Elementary Cafeteria
3:15pm - 5:00pm
GRLS
@Art Room 22/Elementary Cafeteria
3:20pm - 5:20pm
Accurate Driving
@HS Room 217
Jane
3:30pm - 5:00pm
3BBB
@Elementary Gym
3:30pm - 4:30pm
ACT Study Class
HS Classrooms
3:30pm - 5:00pm
MSMU
@Lecture Hall
3:30pm - 5:30pm
MS Wrestling Practice
@Dome Gym
3:30pm - 8:00pm
Var/JV Wrestling Practice
@Wrestling Room
3:30pm - 5:30pm
Var/JV/Fr BBB Practice
@Fieldhouse
4:15pm
Basketball: G/8th
@Shawano Middle School
4:15pm
Basketball: G/7th
@Freedom High School
Green Gym
5:00pm - 6:30pm
6th Grade BBB Practice HOV
@Elementary Gym
5:30pm - 7:00pm
4GBT
@Fieldhouse Court A
5:30pm - 7:30pm
Cheer Practice
@Elementary Multi-Purpose
5:30pm - 8:00pm
Youth Wrestling Practice
@Dome Gym
5:45pm
Basketball: G/JV1
@Luxemburg-Casco High School
Gymnasium
6:30pm - 8:00pm
4GBB
@Elementary Gym
6:30pm - 8:00pm
8th Grade BBB tournament team
@Freedom High School - Green Gym
6:30pm - 8:00pm
Hunter Safety Course
@MS/HS Cafeteria
Jeff Mudde
7:00pm - 8:30pm
5BBT
@Fieldhouse Court A
7:00pm
Basketball: G/V
@Luxemburg-Casco High School
Gymnasium
12
8:00am - 9:00am
IEP Meeting
Dana Reader
8:00am - 3:00pm
MEET
@Board Room
2:30pm - 6:00pm
Adventures After School Program
@Elementary Cafeteria
3:20pm - 5:20pm
Accurate Driving
@HS Room 217
Jane
3:30pm - 4:45pm
7th Grade GBB Practice
@Green Gym
3:30pm - 4:30pm
ACT Study Class
HS Classrooms
3:30pm - 5:00pm
MSMU
@Lecture Hall
3:30pm - 5:30pm
MS Wrestling Practice
@Dome Gym
3:30pm - 8:00pm
Var/JV Wrestling Practice
@Wrestling Room
3:30pm - 5:00pm
Var/JV/Fr BBB Practice
@Fieldhouse
4:45pm - 6:00pm
8th Grade GBB Practice
@Green Gym
5:30pm - 8:00pm
Softball Open Gym
@Dome Gym
5:30pm - 7:00pm
Softball Open Pitching
@Elementary Multi-Purpose
5:30pm - 7:00pm
Var/JV/Fr GBB Practice
@Fieldhouse
6:00pm - 7:30pm
4GBB
@Green Gym
7:00pm - 8:00pm
NEC Coaches Meeting
@HS Room 111
Wrestling Coaches meeting
7:30pm - 9:00pm
Softball
(Cancelled)
@Freedom High School - Green Gym
David Cherney
13
7:15am - 7:45am
Var/JV/Fr BBB Practice
@Fieldhouse
2:30pm - 6:00pm
Adventures After School Program
@Elementary Cafeteria
3:00pm - 6:00pm
GRLS
@ES Room 022 Art Room
3:20pm - 5:20pm
Accurate Driving
@HS Room 217
Jane
3:30pm - 5:00pm
3GBB
@Elementary Gym
3:30pm - 5:00pm
6th Grade GBB Tourney Team
@Green Gym
3:30pm - 4:30pm
ACT Study Class
HS Classrooms
3:30pm - 5:00pm
MSMU
@Lecture Hall
3:30pm - 5:30pm
MS Wrestling Practice
@Dome Gym
3:30pm - 8:00pm
Var/JV Wrestling Practice
@Wrestling Room
3:30pm - 5:15pm
Var/JV/Fr GBB Practice
@Fieldhouse
3:30pm - 5:30pm
Youth Cheer Practice
@Elementary Multi-Purpose
4:15pm
Basketball: G/8th
@Little Chute Middle School
5:00pm - 6:30pm
6th Grade BBB Practice HOV
@Elementary Gym
5:15pm
Basketball: G/7th
@Little Chute Middle School
5:30pm - 7:30pm
Cheer Practice
@Elementary Multi-Purpose
5:30pm - 8:30pm
Destination Imagination
@Lecture Hall
Jessica VandenHeuvel DI
5:30pm - 8:00pm
Youth Wrestling Practice
@Dome Gym
5:40pm
Basketball: B/JV2
@Freedom High School
Green Gym
5:45pm
Basketball: B/JV1
@Freedom High School
Fieldhouse
6:30pm - 8:00pm
4GBT
@Elementary Gym
7:00pm - 8:30pm
7th Grade BBB Tourney Team
@Green Gym
7:00pm
Basketball: B/V
@Freedom High School
Fieldhouse
8:00pm - 9:00pm
5BBT
@Elementary Gym
8:00pm - 9:00pm
Soccer Open Gym
@Dome Gym
14
7:20am
Var/JV/Fr GBB Practice
@Fieldhouse
Shoot Around
7:30am - 3:30pm
MEET
@HS Conference Room
8:00am - 9:00pm
Cheer & Stunt State Competition
8:00am - 3:30pm
Peer Educators
@Lecture Hall
Jen VanderLoop
2:30pm - 6:00pm
Adventures After School Program
@Elementary Cafeteria
2:30pm - 3:21pm
Assembly
@Freedom High School - Green Gym
Ken Fisher MS Assembly
3:20pm - 5:20pm
Accurate Driving
@HS Room 217
Jane
3:30pm - 5:00pm
3GBB
@Elementary Gym
3:30pm - 7:30pm
Cheer Practice
@Elementary Multi-Purpose
3:30pm - 5:00pm
JV2 BOYS BASKETBALL PRACTICE
@Freedom High School - Green Gym
Bob VanEpern
3:30pm - 5:00pm
MSMU
@Lecture Hall
3:30pm - 5:30pm
MS Wrestling Practice
@Dome Gym
3:30pm - 8:00pm
Var/JV Wrestling Practice
@Wrestling Room
3:30pm - 5:15pm
Var/JV/Fr BBB Practice
@Fieldhouse
5:00pm - 6:30pm
10U Softball practice
@Elementary Gym
Nic Smith
5:00pm - 6:30pm
8th Grade BBB tournament team
@Freedom High School - Green Gym
5:45pm
Basketball: G/JV1
@Freedom High School
Fieldhouse
7:00pm
Basketball: G/V
@Freedom High School
Fieldhouse
15
8:00am - 7:00pm
Backcourt Club Tournament
@
Multiple Location
Jason Vosters
8:00am - 9:00pm
Cheer & Stunt State Competition
10:30am
Wrestling: V
@New London High School
Weigh Ins will begin at 9:00 am. The coaches meeting will take place at 9:30 am. The first session will begin at 10:30 am.
16
8:00am - 3:15pm
Backcourt Club Tournament
@
Multiple Location
Jason Vosters
8:00am - 4:00pm
Backcourt Club Tournament
@Fieldhouse
Jason Vosters
8:30am - 9:30am
VDP
@Dome Gym
3:30pm - 5:00pm
ES Dance Practice
@Dome Gym
6:00pm - 7:30pm
11U Boys Baseball
@Green Gym
Josh Delforge
6:00pm - 8:00pm
Var/JV/Fr BBB Practice
@Fieldhouse
7:30pm - 9:00pm
Soccer Tourney Teams
@Green Gym
Adam Eggert
17
7:00am - 7:30pm
Ski & Snowboard Club
Cascade Mountain Mike Coenen 920-851-2259
8:00am - 3:30pm
No School/Staff Work Day
@Lecture Hall
2:30pm - 6:00pm
Adventures After School Program
@Elementary Cafeteria
3:20pm - 5:20pm
Accurate Driving
@HS Room 217
Jane
3:30pm - 5:00pm
4GBB
@Elementary Gym
3:30pm - 5:00pm
JV2 BOYS BASKETBALL PRACTICE
@Freedom High School - Green Gym
Bob VanEpern
3:30pm - 5:00pm
MSMU
@Lecture Hall
3:30pm - 5:30pm
MS Wrestling Practice
@Dome Gym
3:30pm - 8:00pm
Var/JV Wrestling Practice
@Wrestling Room
3:30pm - 5:30pm
Var/JV/Fr BBB Practice
@Fieldhouse
3:30pm - 5:30pm
Youth Cheer Practice
@Elementary Multi-Purpose
5:00pm - 6:30pm
3BBB
@Elementary Gym
5:00pm - 6:30pm
7th GBB Tourney Team
@Freedom High School - Green Gym
5:30pm - 7:30pm
Cheer Practice
@Elementary Multi-Purpose
5:30pm - 7:30pm
Var/JV/Fr GBB Practice
@Fieldhouse
5:30pm - 8:00pm
Youth Wrestling Practice
@Dome Gym
6:30pm - 8:00pm
3GBB
@Green Gym
7:00pm - 8:00pm
10U Softball practice
@Elementary Gym
Nic Smith
7:30pm - 8:30pm
14U Baseball
@Elementary Multi-Purpose
Brad Sowinski
7:30pm - 9:00pm
Alumni Basketball
@
Multiple Location
8:00pm - 9:00pm
Soccer Open Gym
@Green Gym
18
7:30am - 3:21pm
CPR
@Board Room
Emily Wendt CPR Training
11:40am - 1:00pm
ACTT
@Lecture Hall
ACT Bubble Sessions Jen VanderLoop
2:30pm - 6:00pm
Adventures After School Program
@Elementary Cafeteria
3:15pm - 5:30pm
GRLS
(Cancelled)
@ES Room 022 Art Room
3:20pm - 5:20pm
Accurate Driving
(Cancelled)
@HS Room 217
Jane
3:30pm - 5:00pm
MSMU
(Cancelled)
@Lecture Hall
3:30pm - 8:00pm
Var/JV Wrestling Practice
@Wrestling Room
3:30pm - 5:30pm
Var/JV/Fr GBB Practice
@Fieldhouse
3:45pm - 5:00pm
6th Grade Volleyball Practice
@Elementary Gym
4:30pm
Forensics - Sub District
(Postponed)
@ Shiocton Terri Erickson
5:00pm - 6:00pm
5th Grade Volleyball Practice
@Elementary Gym
5:00pm - 6:30pm
8th Grade BBB tournament team
@Freedom High School - Green Gym
5:30pm - 7:00pm
4GBT
@Fieldhouse Court B
5:30pm - 7:30pm
Cheer Practice
@Elementary Multi-Purpose
5:30pm - 9:00pm
Hunter Safety Course
@MS/HS Cafeteria
Jeff Mudde 920-851-1087/cell
5:30pm - 8:00pm
Youth Wrestling Practice
@Dome Gym
5:40pm
Basketball: B/JV2
@Oconto Falls High School
Field House
5:45pm
Basketball: B/JV1
@Oconto Falls High School
Field House
6:00pm - 7:30pm
6th Grade GBB Tourney Team
@Elementary Gym
Nate Wisneski
6:30pm - 8:00pm
7th Grade BBB Tourney Team
@Green Gym
7:00pm - 8:30pm
5BBT
@Fieldhouse Court B
7:00pm - 8:30pm
6th Grade BBB Practice HOV
@Fieldhouse Court A
7:00pm
Basketball: B/V
@Oconto Falls High School
Field House
19
7:30am - 3:30pm
Blood Drive
@HS Lobby
HS Parking Lot
7:30am - 1:00pm
Interviews
@Dome Gym
Mock Interviews Tony Harke
8:00am - 9:00am
IEP Meeting
@HS Conference Room
Dana Reader Â
11:40am - 1:00pm
ACTT
@Lecture Hall
ACT Bubble Sessions Jen VanderLoop
2:30pm - 6:00pm
Adventures After School Program
@Elementary Cafeteria
3:20pm - 5:20pm
Accurate Driving
@HS Room 217
Jane
3:20pm - 4:00pm
MEET
@MS/HS Library
Thain Jones Boys Track Meeting
3:30pm - 5:30pm
Cheer Practice
@Elementary Multi-Purpose
3:30pm - 5:30pm
ES Dance Practice
@Elementary Gym
3:30pm - 5:00pm
JV2 BOYS BASKETBALL PRACTICE
@Freedom High School - Green Gym
Bob VanEpern
3:30pm - 5:00pm
MSMU
@Lecture Hall
3:30pm - 5:30pm
MS Wrestling Practice
@Dome Gym
3:30pm - 8:00pm
Var/JV Wrestling Practice
@Wrestling Room
3:30pm - 5:00pm
Var/JV/Fr GBB Practice
@Fieldhouse
4:30pm - 9:00pm
CPR
@Board Room
Emily Wendt CPR training
5:00pm - 6:30pm
Var/JV/Fr BBB Practice
@Fieldhouse
5:30pm - 8:00pm
Softball Open Gym
@Dome Gym
5:30pm - 7:00pm
Softball Open Pitching
@Elementary Multi-Purpose
7:30pm - 9:00pm
Softball
@Freedom High School - Green Gym
David Cherney
20
7:00am - 9:00pm
Maintenance
@Dome Gym
Dome Closed for Maintenance on Batting Cage Victor Voight
7:20am
Var/JV/Fr GBB Practice
@Fieldhouse
Shoot Around
11:07am - 12:15pm
YA
@Lecture Hall
20-21 interested students
2:30pm - 6:00pm
Adventures After School Program
@Elementary Cafeteria
3:00pm - 6:00pm
GRLS
@ES Room 022 Art Room
3:20pm - 5:20pm
Accurate Driving
@HS Room 217
Jane
3:30pm - 5:00pm
7th GBB Tourney Team
@Freedom High School - Green Gym
3:30pm - 7:30pm
Cheer Practice
@Elementary Multi-Purpose
3:30pm - 5:00pm
MSMU
@Lecture Hall
3:30pm - 5:30pm
MS Wrestling Practice
(Cancelled)
@Dome Gym
3:30pm - 8:00pm
Var/JV Wrestling Practice
@Wrestling Room
3:30pm - 5:30pm
Var/JV/Fr BBB Practice
@Fieldhouse
3:45pm - 5:00pm
6th Grade Volleyball Practice
@Elementary Gym
5:00pm - 6:30pm
3BBB
@Elementary Gym
5:00pm - 6:30pm
8th Grade BBB tournament team
@Freedom High School - Green Gym
5:30pm - 7:00pm
4-H Group
@HS Room 114
Robin Kettner 4H Play Practice
5:30pm - 7:00pm
4GBT
@Fieldhouse Court A
5:30pm - 8:30pm
Destination Imagination
@Lecture Hall
Jessica VandenHeuvel DI
5:30pm - 8:00pm
Youth Wrestling Practice
(Cancelled)
@Dome Gym
5:45pm
Basketball: G/JV1
@Little Chute High School
Intermediate/Middle/High School Complex - Fieldhouse - Main Court
6:30pm - 8:00pm
6th Grade BBB Practice HOV
@Green Gym
7:00pm - 8:15pm
5BBT
@Fieldhouse Court A
Rick Calhoon
7:00pm
Basketball: G/V
@Little Chute High School
Intermediate/Middle/High School Complex - Fieldhouse - Main Court
8:00pm - 9:00pm
Soccer Tourney Teams
@Green Gym
Adam Eggert 920-268-7071
8:15pm - 9:15pm
Soccer Open Gym
@Fieldhouse
21
7:00am - 3:00pm
Maintenance
@Dome Gym
Victor Voight Fixing Batting Cage
7:15am - 7:45am
Var/JV/Fr BBB Practice
@Fieldhouse
8:00am - 9:00am
MEET
Kavanaugh VanderLoop
2:30pm - 3:15pm
7th Grade Career Day
@Lecture Hall
Ken Fisher
2:30pm - 6:00pm
Adventures After School Program
@Elementary Cafeteria
3:20pm - 5:20pm
Accurate Driving
@HS Room 217
Jane
3:30pm - 5:00pm
6th Grade GBB Tourney Team
@Green Gym
3:30pm - 5:00pm
MSMU
@Lecture Hall
3:30pm - 5:30pm
MS Wrestling Practice
@Dome Gym
3:30pm - 8:00pm
Var/JV Wrestling Practice
@Wrestling Room
3:30pm - 5:15pm
Var/JV/Fr GBB Practice
@Fieldhouse
5:00pm - 6:30pm
4GBB
@Elementary Gym
5:30pm - 9:00pm
ROBT
@Dome Gym
Dawn Overesch
5:40pm
Basketball: B/JV2
@Freedom High School
Green Gym
5:45pm
Basketball: B/JV1
@Freedom High School
Fieldhouse
7:00pm - 8:30pm
7th Grade BBB Tourney Team
@Green Gym
7:00pm
Basketball: B/V
@Freedom High School
Fieldhouse
22
TBD
Wrestling: V
@Oconto Falls High School
7:30am - 5:00pm
ROBT
@Dome Gym
Dawn Overesch
8:00am - 2:00pm
Softball Camp
@Fieldhouse
David Cherney
2:00pm - 3:30pm
7th Grade Girls Basketball Tourney
@Fieldhouse
Sharon Lillge 7th gr girls 3:3
23
7:00am - 4:00pm
Dance Clinic
@Fieldhouse
Emily Greiner Kids Dance Clinic
10:00am - 12:00pm
7th Grade Girls Basketball Tourney
@Green Gym
11:30am - 1:30pm
ES Dance Practice
@Dome Gym
Melissa Bowers
12:00pm - 1:00pm
2nd Grade BBB
@Green Gym
Mike Riska 2nd gr 5:5 practice
1:00pm - 3:00pm
11U Boys Baseball
@Green Gym
Josh Delforge and Greg Shepard
3:00pm - 4:30pm
12U Baseball
@Freedom High School - Green Gym
4:00pm - 6:00pm
Var/JV/Fr GBB Practice
@Fieldhouse
4:30pm - 6:00pm
JV2 BOYS BASKETBALL PRACTICE
@Freedom High School - Green Gym
Bob VanEpern
5:30pm - 7:00pm
10U Softball practice
@Elementary Gym
6:00pm - 8:00pm
13U/14U Baseball
@Green Gym
Greg Shepard
6:00pm - 8:00pm
Var/JV/Fr BBB Practice
@Fieldhouse
6:30pm - 7:30pm
MEET
@Lecture Hall
Thain Jones Boys Track Meeting
24
2:30pm - 6:00pm
Adventures After School Program
@Elementary Cafeteria
3:30pm - 5:00pm
MSMU
@Lecture Hall
3:30pm - 5:30pm
MS Wrestling Practice
@Dome Gym
3:30pm - 8:00pm
Var/JV Wrestling Practice
@Wrestling Room
3:30pm - 5:15pm
Var/JV/Fr GBB Practice
@Fieldhouse
3:45pm - 5:00pm
6th Grade Volleyball Practice
@Elementary Gym
4:30pm
Forensics - Sub District
@ Shiocto Terry Erickson
5:00pm - 6:00pm
5th Grade Volleyball Practice
@Elementary Gym
5:30pm - 8:00pm
Youth Wrestling Practice
@Dome Gym
5:40pm
Basketball: B/JV2
@Freedom High School
Green Gym
5:45pm
Basketball: B/JV1
@Freedom High School
Fieldhouse
6:00pm - 7:30pm
3BBB
@Elementary Gym
6:00pm - 8:00pm
Softball Open Gym
@Elementary Multi-Purpose
7:00pm
Basketball: B/V
@Freedom High School
Fieldhouse
Post-Crescent live stream
7:30pm - 9:00pm
Alumni Basketball
@Green Gym
8:00pm - 9:00pm
Soccer Open Gym
@Dome Gym
25
2:30pm - 6:00pm
Adventures After School Program
@Elementary Cafeteria
3:00pm - 4:00pm
Coding Club
@ES Library
Nicole Zabel
3:30pm - 5:00pm
6th Grade BBB Practice HOV
@Green Gym
3:30pm - 5:00pm
MSMU
@Lecture Hall
3:30pm - 5:30pm
MS Wrestling Practice
@Dome Gym
3:30pm - 8:00pm
Var/JV Wrestling Practice
@Wrestling Room
3:30pm - 5:30pm
Var/JV/Fr BBB Practice
@Fieldhouse
3:45pm - 5:00pm
6th Grade Volleyball Practice
@Elementary Gym
5:00pm - 6:00pm
5th Grade Volleyball Practice
@Elementary Gym
5:00pm - 6:30pm
8th Grade BBB tournament team
@Freedom High School - Green Gym
5:30pm - 7:30pm
7th GBB Tourney Team
@Fieldhouse
Rick Gloudemans
5:30pm - 9:00pm
Hunter Safety Course
@MS/HS Cafeteria
Jeff Mudde 920-851-1087/cell
5:30pm - 8:00pm
Youth Wrestling Practice
@Dome Gym
6:00pm - 7:00pm
2nd Grade BBB
@Elementary Gym
Mike Riska 2nd gr 5:5 practice
6:00pm - 7:30pm
4GBT
@Elementary Gym
6:30pm - 8:00pm
7th Grade BBB Tourney Team
@Green Gym
7:30pm - 9:00pm
5BBT
@Elementary Gym
7:30pm - 9:00pm
Soccer Tourney Teams
@Fieldhouse
Adam Eggert
26
11:00am - 11:40am
National Honor Society Meeting
@Lecture Hall
Janel Hauser
2:30pm - 6:00pm
Adventures After School Program
@Elementary Cafeteria
3:30pm - 5:00pm
MSMU
@Lecture Hall
3:30pm - 5:30pm
MS Wrestling Practice
@Dome Gym
3:30pm - 8:00pm
Var/JV Wrestling Practice
@Wrestling Room
3:30pm - 5:00pm
Var/JV/Fr BBB Practice
@Fieldhouse
4:00pm - 6:30pm
HS Parent Teacher Conferences
@Freedom High School - Green Gym
5:00pm - 6:30pm
Var/JV/Fr GBB Practice
@Fieldhouse
5:30pm - 8:00pm
Softball Open Gym
@Dome Gym
5:30pm - 7:00pm
Softball Open Pitching
@Elementary Multi-Purpose
6:30pm - 8:00pm
6th Grade GBB Tourney Team
@Fieldhouse Court C
Nate Wisneski
7:30pm - 9:00pm
Softball
@Freedom High School - Green Gym
David Cherney
27
TBD
Wrestling: V
@Kohl Center
7:15am - 7:45am
Var/JV/Fr BBB Practice
@Fieldhouse
2:00pm - 3:00pm
IEP Meeting
@HS Conference Room
Dana Reader
2:30pm - 6:00pm
Adventures After School Program
@Elementary Cafeteria
3:00pm - 6:00pm
GRLS
@ES Room 022 Art Room
3:30pm - 5:00pm
7th GBB Tourney Team
@Freedom High School - Green Gym
3:30pm - 5:00pm
MSMU
@Lecture Hall
3:30pm - 5:30pm
MS Wrestling Practice
@Dome Gym
3:30pm - 8:00pm
Var/JV Wrestling Practice
@Wrestling Room
3:30pm - 5:15pm
Var/JV/Fr GBB Practice
@Fieldhouse
3:45pm - 5:00pm
6th Grade Volleyball Practice
@Elementary Gym
5:00pm - 6:30pm
6th Grade GBB Tourney Team
@Elementary Gym
5:30pm - 8:30pm
Destination Imagination
@Lecture Hall
Jessica VandenHeuvel DI
5:30pm - 8:00pm
Youth Wrestling Practice
@Dome Gym
5:40pm
Basketball: B/JV2
@Freedom High School
Green Gym
5:45pm
Basketball: B/JV1
@Freedom High School
Fieldhouse
6:00pm - 7:30pm
10U Softball practice
@Elementary Multi-Purpose
Nic Smith
6:30pm - 8:00pm
6th Grade BBB Practice HOV
@Elementary Gym
7:00pm - 8:30pm
7th Grade BBB Tourney Team
@Green Gym
Brian Wesoloski
7:00pm
Basketball: B/V
@Freedom High School
Fieldhouse
Sports Radio 570
8:00pm - 9:00pm
5BBT
@Green Gym
Rick Calhoon
8:00pm - 9:00pm
Soccer Open Gym
@Dome Gym
28
TBD
Wrestling: V
@Kohl Center
11:30am - 12:30pm
Early Release
2:30pm - 6:00pm
Adventures After School Program
@Elementary Cafeteria
3:30pm - 5:00pm
7th Grade Girls Basketball Tourney
@Freedom High School - Green Gym
Rick Gloudemans
3:30pm - 5:00pm
MSMU
@Lecture Hall
3:30pm - 5:30pm
MS Wrestling Practice
@Dome Gym
3:30pm - 8:00pm
Var/JV Wrestling Practice
@Wrestling Room
3:30pm - 5:30pm
Var/JV/Fr BBB Practice
@Fieldhouse
5:00pm - 6:30pm
8th Grade BBB tournament team
@Freedom High School - Green Gym
7:00pm
Basketball: G/V
@Freedom High School
Fieldhouse
29
TBD
Wrestling: V
@Kohl Center
5:30am - 9:00pm
Ski & Snowboard Club
BlackJack Mike Coenen
9:00am - 11:00am
Var/JV/Fr GBB Practice
@Fieldhouse
Mike VanderLoop
7:00pm
Basketball: G/V
@Freedom High School
Fieldhouse
1
2
3
4
5
6
7
Collapse Menu
Search
Today
March 2023
April 2023
May 2023
June 2023
July 2023
August 2023
September 2023
October 2023
November 2023
December 2023
January 2024
February 2024
March 2024
April 2024
May 2024
June 2024
July 2024
August 2024
September 2024
October 2024
November 2024
December 2024
January 2025
February 2025
March 2025
View by Type
-All-
Community
Athletics
Fine Arts
FES
FHS
FMS
School Clubs/Organizations
Staff
Tournament Teams
View Schedules
Loading schedules..
Get The Mobile App
Notify Me
LOGIN
Username:
Password:
Forgot password?