Freedom
1

Tuesday, January 1, 2019
TimeEventDetails
No School
4:00pm- 7:00pmMS Dance Practice
Green Gym location
5:00pm- 6:00pmVar/JV Wrestling Practice
Wrestling Room location
Wednesday, January 2, 2019
TimeEventDetails
7:00am- 10:00pmDance
Lecture Hall location

Freedom Dance Classic preparations

Freedom Dance Classic preparations

3:00pm- 6:00pmAdventures After School Program
Elementary Cafeteria location
3:25pm- 5:30pmVar/JV/Fr GBB Practice
Fieldhouse location
3:30pm- 5:00pm7th Grade BBB tournament team
Elementary Gym location
3:30pm- 5:00pm7th Grade GBB Practice
Green Gym location
3:30pm- 5:30pmMS Wrestling Practice
Dome Gym location
5:00pm- 7:00pm8th Grade GBB Practice
Green Gym location
5:00pm- 6:00pmCYO Basketball Practice
Elementary Multi-Purpose location
5:00pm- 7:00pmVarsity Dance Practice
Elementary Gym location
5:30pm- 8:00pmSoftball Hitting
Dome Gym location
5:30pm- 7:30pmVar/JV/Fr BBB Practice
Fieldhouse location
7:00pm- 8:30pm5th Grade BBB Tourney Team
Elementary Gym location
7:00pm- 9:00pmSt. Nick's Basketball Games
Green Gym location
7:30pm- 9:00pm5th Grade GBB Tourney Team
Fieldhouse Court B location
7:30pm- 9:00pm6th Grade BBB Tourney Team
Fieldhouse Court C location
7:30pm- 9:00pm8th Grade BBB tournament team
Fieldhouse Court A location
Thursday, January 3, 2019
TimeEventDetails
7:00am- 10:00pmDance
Lecture Hall location

Freedom Dance Classic preparations

Freedom Dance Classic preparations

12:00pm- 3:30pmMeeting
HS Conference Room location
3:00pm- 6:00pmAdventures After School Program
Elementary Cafeteria location
3:00pm- 6:00pmGirl Scouts
ES Room 022 location
3:15pm- 5:30pmES Cheer Practice
Elementary Multi-Purpose location
3:30pm- 5:00pm7th Grade GBB Practice
Green Gym location
3:30pm- 5:00pmES Dance Practice
Elementary Gym location
3:30pm- 5:30pmMS Wrestling Practice
Dome Gym location
3:30pm- 5:30pmVar/JV/Fr BBB Practice
Fieldhouse location
5:00pm- 7:00pm8th Grade GBB Practice
Green Gym location
5:00pm- 7:00pmVarsity Dance Practice
Elementary Gym location
5:30pm- 7:00pmMS Cheer
Elementary Multi-Purpose location
5:30pm- 6:15pmYouth Wrestling Practice
Dome Gym location

1st Grade

1st Grade

5:30pm- 6:15pmYouth Wrestling Practice
Wrestling Room location

2nd Grade

2nd Grade

5:45pmBasketball: Girls JV1 Gamevs. Wrightstown  @  Freedom High School
Fieldhouse locationFS
5:45pmBasketball: Girls JV2 Game  

(Cancelled)

vs. Wrightstown  @  Freedom High School
Green GymlocationFS
6:30pm- 7:30pmYouth Wrestling Practice
Wrestling Room location

3rd Grade

3rd Grade

6:30pm- 7:45pmYouth Wrestling Practice
Dome Gym location

4th & 5th Grade

4th & 5th Grade

7:00pmBasketball: Girls Varsity Gamevs. Wrightstown  @  Freedom High School
Fieldhouse locationFS
7:00pm- 8:30pmSt. Nick's Basketball practice
Green Gym location
7:00pm- 9:00pmVarsity Cheer/Stunt Practice
Elementary Multi-Purpose location
7:30pm- 9:00pm8th Grade BBB tournament team
Elementary Gym location
Friday, January 4, 2019
TimeEventDetails
7:00am- 10:00pmFreedom Dance Classic
Lecture Hall location

SET UP

SET UP

3:00pm- 6:00pmAdventures After School Program
Elementary Cafeteria location
3:15pm- 5:00pmES Cheer Practice
Elementary Multi-Purpose location
3:25pm- 5:30pmVar/JV/Fr GBB Practice
Fieldhouse location
3:30pm- 5:00pm7th Grade BBB tournament team
Green Gym location
3:30pm- 5:00pmES Dance Practice
Elementary Gym location
3:30pm- 5:30pmMS Wrestling Practice
Dome Gym location
3:30pm- 5:00pmVar/JV Wrestling Practice
Wrestling Room location
5:00pm- 7:00pmMS Cheer
Elementary Multi-Purpose location
5:00pm- 7:00pmVarsity Dance Practice
Elementary Gym location
5:15pmWrestling: Varsity InvitationalBus Info

Leaves:       3:30pm
Dismissal:  3:15pm
Return:       --

vs. Albert Lea, Arrowhead, Aurora Christian, DeForest, Dekalb, Edwardsville, Fennimore, High Point, Joliet (Catholic Academy), Kasson-Mantorville, Kaukauna, Lockport, Lyons TWP, MT. Carmel, Mason City, Metea Valley, Mukwonago, Neuqua Valley, Pewaukee, Platte County, Simley, Southeast Polk, Stoughton, Two Rivers, Waterford Union, Wrightstown
 @ Kaukauna High Schoollocation

Cheesehead Invitational - Two Day Invite Jan. 4 and 5, 2019

Cheesehead Invitational - Two Day Invite Jan. 4 and 5, 2019

5:30pm- 7:30pmMS Dance Practice
Dome Gym location
5:45pmBasketball: Boys JV1 Gamevs. Fox Valley Lutheran  @  Freedom High School
Fieldhouse locationFS
5:45pmBasketball: Boys JV2 Gamevs. Fox Valley Lutheran  @  Freedom High School
Green GymlocationFS
7:00pm- 8:30pm6th Grade BBB Tourney Team
Elementary Gym location
7:00pm- 8:30pm6th Grade GBB Tourney Team
Green Gym location
7:00pmBasketball: Boys Varsity Gamevs. Fox Valley Lutheran  @  Freedom High School
Fieldhouse locationFS
7:30pm- 10:00pmFreedom Dance Classic
Dome Gym location

SET UP

SET UP

Saturday, January 5, 2019
TimeEventDetails
TBDCheer: Varsity Competitionvs. Appleton North
TBDDance: Varsity Competitionvs. TBA  @  Freedom High School
Fieldhouse locationFS
7:00am- 10:00pmFreedom Dance Classic
Green Gym, Fieldhouse, Dome Gym, MS/HS Cafeteria, HS Classrooms, Lecture Hall location
8:00am- 9:00amK-2 BBB Program
Elementary Gym, Elementary Multi-Purpose location
8:15am- 6:30pmSki & Snowboard Club

Nordic Mountain

Nordic Mountain

9:15am- 10:30amK-2 GBB Program
Elementary Gym, Elementary Multi-Purpose location
10:00amWrestling: Varsity Reserve InvitationalBus Info

Leaves:       8:00am
Dismissal:  --
Return:       --

vs. Berlin, Chilton, Hustisford, Kewaunee, Kiel, Necedah, Oakfield, Omro, Wautoma, Winnebago Lutheran Academy
 @ Omro High Schoollocation
11:30am- 3:00pmCYO Basketball Games
Elementary Gym location

noon: Carps, 1pm: Doves, 2pm: `Scrats

noon: Carps, 1pm: Doves, 2pm: `Scrats

Sunday, January 6, 2019
TimeEventDetails
11:00am- 1:00pmJV1 Boys Basketball Practice
Fieldhouse Court A/B location
4:00pm- 5:30pm2nd Grade BBB
Fieldhouse Court A/B location
4:00pm- 6:00pmES Dance Practice
Elementary Gym location
5:00pm- 6:30pm3rd Grade BBB Tourney Team
Green Gym location
6:00pm- 8:00pmVar/JV/Fr BBB Practice
Fieldhouse location
Monday, January 7, 2019
TimeEventDetails
11:40am- 12:15pmMeeting
Lecture Hall location

ACP Course Selections

ACP Course Selections

3:00pm- 6:00pmAdventures After School Program
Elementary Cafeteria location
3:05pm- 5:00pmGirl Scouts
ES Room 022 location

Lori Lemerand

Lori Lemerand

3:15pm- 5:30pmES Cheer Practice
Elementary Multi-Purpose location
3:30pm- 5:00pm7th Grade GBB Practice
Green Gym location
3:30pm- 5:15pmMS Dance Practice
Elementary Gym location

Holly Seefeldt, Lynsie Verhagen

Holly Seefeldt, Lynsie Verhagen

3:30pm- 5:30pmMS Wrestling Practice
Dome Gym location
3:30pm- 5:30pmVar/JV/Fr BBB Practice
Fieldhouse location
5:00pm- 7:00pm8th Grade GBB Practice
Green Gym location
5:15pm- 7:00pmVarsity Dance Practice
Elementary Gym location
5:30pm- 7:00pmMS Cheer
Elementary Multi-Purpose location
5:30pm- 7:30pmVar/JV/Fr GBB Practice
Fieldhouse location
5:30pm- 6:30pmYouth Wrestling Practice
Dome Gym location
7:00pm- 8:30pm6th Grade BBB Tourney Team
Elementary Gym location
7:00pm- 9:00pmSoftball Pitching and Catching
Elementary Multi-Purpose location
7:00pm- 8:30pmSt. Nick's Basketball practice
Green Gym location
7:30pm- 9:00pm5th Grade GBB Tourney Team
Fieldhouse Court C location
7:30pm- 9:00pmAlumni Basketball
Fieldhouse Court A/B location
7:30pm- 8:30pmGirls Soccer Open Gym
Dome Gym location